Proč je dobré znát svůj metabolický věk?

Věděli jste, že náš věk nemusí určovat jen datum narození? Naše tělo totiž může být o mnoho let mladší a nebo také starší. Klienti se mě většinou ptají, k čemu jim metabolický věk je. Především k tomu, aby našli nejlepší způsob, jak se dostat opět do formy.

Co se skrývá pod pojmem metabolický věk?

Tento termín bohužel příliš lidí nezná a to je podle mého názoru velká chyba. Metabolický věk totiž ukazuje na skutečné stáří našeho těla a fungování celého organismu. Může také skrývat odpověď na otázku, proč se vám nedaří zhubnout a nebo jste stále unavení.

Ideální je, pokud je váš kalendářní věk vyšší než metabolický a nebo jsou obě čísla totožná. Ve většině případů je tomu ale naopak a metabolický věk může převyšovat ten kalendářní až o desítky let.

Metabolický věk prozradí všechno o vašem zdraví

Pokud bych měla zabrousit do odborné terminologie, dá se metabolický věk popsat jako hodnota vašeho bazálního metabolismu ve srovnání s lidmi stejné věkové kategorie.

Přičemž bazální metabolismus odkazuje k množství energie, kterou za 24 hodin spotřebujeme k udržování základních životních funkcí, jako je například dýchání, fungování mozku, ledvin a ostatních orgánů atd.

Jak lze zjistit?

Metabolický věk se počítá za pomoci speciálního přístroje na základě poměru vody, tuků a svalů. Výsledek je vždy velmi individuální, protože roli hraje nejen pohlaví, váha, věk, výška a množství svalů, ale také například stres.

Mnoho klientů se dost vyleká, když jim v poradně řeknu, že mají metabolický věk i o dvacet let vyšší než kalendářní, ale zároveň je vždy uklidním zprávou, že se s tím dá něco dělat. Záleží jen na pevné vůli klientů.

Může vám být pětadvacet ale i sto let

Pokud zjistíte, že je váš metabolický věk nižší, znamená to, že vaše tělo je v dobré formě, má více svalové hmoty než tuků a jste aktivnější než většina stejně staré populace.

Bohužel takových lidí k nám do poradny příliš nechodí. U klientů se naopak setkávám s tím, že je jejich metabolický věk i o desítky let vyšší. To je dáno především nadváhou a špatným rozvržením tuků a svalové hmoty v těle.

Pojďte omládnout

Žádný zázračný elixír mládí neexistuje, ale je cesta, jak svůj metabolický věk snížit a organismus postupně omladit. Musím ale dodat, že to není otázkou několika dní či týdnů. Je třeba změnit svůj jídelníček a celý způsob života. Ideální je zvýšit i poměr svalové hmoty a tuků v těle, aby se nastartoval bazální metabolismus.

Jestliže vás také zajímá, na kolik se váš organismus cítí, není nic snazšího, než se objednat k nám do poradny. Jinak než podrobnou analýzou za pomoci speciálního přístroje se totiž metabolický věk přesně určit nedá.

Miroslava Vránová, výživová specialistka
Na Světě zdraví se mi líbí, že řeší každého klienta komplexně a nepohlíží jen na problém s hmotností. A to je to, co mě na tom baví. Najít příčinu potíží a pomoci nejen se snižováním hmotnosti, ale zohlednit všechny aspekty tak, aby byl každý spokojený a eliminoval případné zdravotní potíže.