Proč se po 85 % diet dostaví jojo-efekt?

To je otázka, s kterou za námi klienti přicházejí dnes a denně. A odpověď je až překvapivě jednoduchá.

Proč si na diety dávat pozor?

Když se řekne slovo dieta, každý z nás si jistě představí určitou dobu, po kterou bude muset výrazně omezit jídelníček a vzdát se svých oblíbených a nezdravých jídel. Na tom staví většina diet, jež najdete na trhu.

Některé z nich jsou navíc velmi striktní, například musíte zcela omezit sacharidy, tuky a nebo jíst jen zeleninu, rýži či polévku, nebo pít třeba jen ovocné šťávy. To je především z dlouhodobého hlediska rizikové.

Chceme zhubnout na počkání

Obvyklý scénář je takový, že měsíc či dva před létem začne člověk šílet, jak bude vypadat na dovolené v plavkách a co s kily, která se přes zimu nabalila na ta nejnevhodnější místa.

Pak bohužel většinou otevře nějaký časopis či na internetu najde zaručenou dietu slibující shodit až deset kilo za měsíc. Tak se do toho pustí a kila jdou opravdu dolů. Jenže za jakou cenu?

Jak si zadělat na tukové polštářky?

Přes léto se tedy budeme pyšnit extra postavou, s přibývajícími svršky se však přestaneme hlídat a vrátíme se k jídelníčku, který jsme měli před dietou. A kila jdou nahoru a ve většině případů se ručička na váze pohne mnohem dál, než byla před samotným hubnutím.

Čím je to způsobeno? Tělo totiž bere dietu za období hladu a nedostatku, pokud se pak tedy vrátíme k předchozímu nepříliš zdravému stravování, bude si okamžitě dělat zásoby, kdyby náhodou opět přišlo nějaké to období strádání.

Jojo-efekt ohrožuje i vaše zdraví

Málokdo ale tuší, že toto žonglování s váhou je i pro naše tělo velmi nebezpečné. Při přísných redukčních dietách totiž často nedochází k úbytku tak nenáviděného tuku, ale bohužel hubneme svalovou hmotu. A tuk i nadále zůstává.

Pokud si tedy člověk dá několik takovýchto diet za život, postupně mu ubývá svalová hmota a zpomaluje se metabolismus. Protože právě svaly jsou tím, co dokáže přijatou energii spálit, na rozdíl od tukové tkáně, která ji pouze absorbuje.

Slovo dieta si vyškrtněte ze slovníku

Já vždy klientům říkám, že slovo dieta je zakázané a aby si ho navždy vyškrtly ze slovníku. Jojo-efektu, ale i hazardu se zdravím se lze vyhnout jedině tak, že člověk bude hubnout s rozumem, dopřeje si na to dostatek času a především bude pravidelně a zdravě jíst.

Spíše než o dietu pak jde o změnu životního stylu, který by se nám měl stát vlastním a neměli bychom to brát jen jako nějaké dodržování určitých pravidel. Důležité je, než se do hubnutí člověk pustí, znát i svůj zdravotní stav. Klienti se často diví, co všechno vyčtu z rozboru krve a podrobné diagnostiky.

Pokud i vás zajímá, co prozradí analýza vašeho organismu a jaký výživový plán vám pomůže zhubnout, objednejte se k nám na konzultaci.

Gabriela Tran, výživová specialistka
Přistupujeme ke každému klientovi individuálně, bez hladovění a diet. Na základě určení komplexni nutriční typologie, poznání fungování Vašeho těla, biochemického vyšetření krve, je možné sestavit individuální výživový plán tak, jak je Vám geneticky přirozené.